fbpx

Matura – jak się przygotować? Cel, misja, efekt wow

with Brak komentarzy
Mówi się, że matura to egzamin dojrzałości. Od jej wyników zależy, na jaką uczelnię zostaniesz przyjęty,a zakres wiedzy, jaki sprawdza, obejmuje kilka lat nauki i sporą dawkę materiału. W związku z tym w Twojej głowie często rodzi się pytanie: Jak to wszystko ogarnąć? Od czego zacząć powtórki? Jak rozłożyć je w czasie? Przede wszystkim bez paniki!

Jeden cel

W nadchodzących tygodniach i miesiącach skup swoją uwagę na jednym celu – na maturze. Mimo że wydaje się to oczywiste, to często jest pomijane i na starcie myślisz jednocześnie o egzaminie na prawo jazdy, planujesz wakacje i rozglądasz się za studenckim mieszkaniem do wynajęcia.

Pamiętaj, że Twój mózg do pracy potrzebuje porządku i jasnego ustawienia priorytetów.

 

Nie chodzi o to, abyś zrezygnował z myśli o studiowaniu wymarzonego kierunku w ulubionym mieście. Niech Twoje marzenia i plany na przyszłość Cię nakręcają, ale teraz w tym konkretnym momencie skup się na jednym celu, na egzaminie maturalnym i jak najlepszym przygotowaniu do niego.

Zaplanuj czas powtórek strategicznie, aby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę.

 

  1. Postaw na naukę przedmiotów, które zdajesz.
  2. Wyodrębnij naczelny cel (na przykład nauka z języka polskiego), a w jego obrębie mniejsze cele (takie jak opanowanie określonych epok literackich).
  3. Pamiętaj, że Twoje cele powinny być konkretne i mierzalne, aby w prosty sposób móc się przekonać, czy już je zrealizowałeś.
  4. W danym miesiącu zajmuj się tylko jednym nadrzędnym, celem z przedmiotu, a w każdym z kolejnych tygodni pomniejszymi.
  5. Zgodnie z wybranymi wcześniej celami podziel materiał z każdego przedmiotu na mniejsze partie, czyli podobne obszary tematyczne i zagadnienia ( z polskiego będą to np. założenia epoki, lektury, motywy, najważniejsze pojęcia).
  6. Stwórz harmonogram powtórek, uwzględniając wcześniej wyznaczone cele.
  7. Realizuj plan powtórek systematycznie.
  8. Nie zapominaj o wyznaczeniu dni wolnych od nauki i powtarzania – mózg też musi odpocząć;)

 

Racjonalne podejście do nauki spowoduje, że będzie Ci łatwiej zmobilizować się do działania, a Twój mózg nie przerazi się ogromem wiedzy, bo będzie ona dawkowana w małych porcjach, ale regularnie.


Wspólna misja

Nie wiesz, czy podołasz? Stresuje Cię upływający czas? Zastanawiasz się, czy zdążysz się przygotować?

Potraktuj maturę jak wspólną misję. Przecież oprócz Ciebie egzamin dojrzałości zdaje ponad 200 tysięcy młodych ludzi. Nie jesteś sam i to jest motywujące. Wszystkich maturzystów obowiązuje ta sama podstawa programowa. Egzamin w całym kraju odbywa się w maju, a więc wszyscy mają tyle samo czasu na przygotowania – przynajmniej teoretycznie.

 

Tylko od Ciebie zależy, jak wykorzystasz Twój czas.

 

Jeśli należysz do grona osób, które wolą uczyć się w grupie lub korzystać z wzajemnego wsparcia, to dzisiejszy świat social mediów świetnie się do tego nadaje. Na Facebooku można znaleźć wiele grup, które łączą Maturzystów pod wspólnym szyldem.

Poczucie wspólnej misji i tego, że w swoich dążeniach nie jest się osamotnionym bywa mobilizujące.

Przy okazji zapraszam Cię do odwiedzenia i polubienia mojego funpage’a Polski na tip-top


Efekt wow

Efekt wow na maturze to przede wszystkim wynik szyty na miarę. Każdy z nas jest inny, a więc każdy ma inne plany życiowe, marzenia i potrzeby. Każdy z nas ma swój poziom osiągnięć, z których jest dumny.

Dlatego zanim zaczniesz się uczyć, zadaj sobie pytanie: Jaki wynik na maturze jest dla mnie satysfakcjonujący?

I drugie pytanie: Co muszę zrobić, aby uzyskać mój efekt wow?

Pamiętaj! Sukces to nie efekt magicznego sposobu, ale solidnego planu działania i dobrego przygotowania.

Jeżeli regularne i strategicznie zaplanowane powtórki staną się Twoim postanowieniem noworocznym, zdasz maturę na tip-top!

 

Podziel się, jeśli Ci się spodobało:)
Podąrzaj Paula Kuczyńska:

Cześć! Nazywam się Paula Kuczyńska. Jestem polonistką i trenerem maturalnym. Pomagam młodym ludziom odczarować maturę, znaleźć motywację do nauki oraz osiągnąć świetne wyniki na egzaminie. Prywatnie uwielbiam aromatyczną kawę i wciągające lektury. Jestem też miłośniczką górskich wędrówek i czekolady.

Zostaw komentarz