1 marca 2013 rok – zmiany w rozliczaniu podróży służbowych

Rozliczanie podróżny służbowych oraz delegacji to jeden z obowiązków osób pracujących w działach księgowości oraz kadr i płac w firmach. Od 1 marca 2013 roku zostały wprowadzone nowe zmiany w prawie, dlatego też podróżne służbowe rozliczane są na nowych zasadach. Wprowadzono rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. 2013, poz. 167).

Główne zmiany

29 stycznia 2013 roku podpisano nowe rozporządzenie, którego zadaniem jest regulowanie zasad rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Wprowadzone zmiany, które są ważne od dnia 1 marca 2013 roku, są istotne dla prawidłowości rozliczeń.

Dotyczą one przede wszystkim faktu, że nie będzie trzeba stosować już odrębnych rozporządzeń w przypadku podróży krajowych i zagranicznych, ale dostępne jest tylko jedno rozporządzenie łącznie, które reguluje obie te sprawy. Na podróżne krajowe przeniesiono rozwiązania, które znane były do tej pory z podróży zagranicznych. Dodatkowo też wzrosła stawka diet przy podróżach krajowych oaz zagranicznych, a do tego też limity noclegowe w różnych państwach.

Modyfikacje w przepisach dotyczą także zastępczego dokumentowania poniesionych wydatków w przypadku, gdy pracownik nie posiada za nie faktur, rachunków oraz biletów.

Najlepiej wybrać się na kurs

Rozporządzenie dla księgowych oraz osób pracujących w kadrach i płacach wprowadziło dość dużo nowości, dlatego aby wszystkie je objąć, bardzo dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na skorzystanie ze specjalistycznych kursów. Podczas nich będzie można dowiedzieć się nie tylko o najnowszych zapisach prawa, ale również będzie można dodatkowo przećwiczyć je w praktyce.

Dostępne są już nowe kursy podróżne służbowe na terenie całego kraju, dzięki którym będzie można zapoznać się z wprowadzonymi po 1 marca 2013 roku przepisami w zakresie krajowych i zagranicznych podróży służbowych pracowników. Koszty kursów nie są wysokie, to zazwyczaj około 300-400 złotych. Kursy realizowane są w ciągu jednego dnia oraz pracownicy podczas nich dowiadują się wszystkiego w temacie najnowszych przepisów prawa. Prowadzone są podczas nich także ćwiczenia.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Dlaczego drukarnia wielkoformatowa Warszawa jest potrzebna? Wiele osób może mieć obawy o przyszłość funkcjonujących obecnie drukarni wielkoformatowych. W końcu wiele działań marketingowych zostało przeniesionych do Internetu. Jednak okazuje się, że nadal notowane jest niesłabnące zainteresowanie fizycznymi odmianami reklamy. Przecież wszelkiego rodzaju banery, podświetlane logotypy, ciekawe projekty szyldów nadal są potrzebne. To właśnie między innymi tym…

    Read more
  • Upadłość konsumenta

    Upadłość konsumencka – informacje Nie każdy z nas musi mieć od razu kłopoty finansowe, aby interesować się tematem upadłości konsumenckiej. Wielu z nas może być zaciekawionych tym zagadnieniem tylko hobbistycznie. Tym bardziej, że temat ten jest aktualnie w jakiś sposób ”modny”. Nie ma w tym jednak niczego pozytywnego. Wiąże się to bowiem z utratą dotychczasowego…

    Read more